پرایس اکشن چیست و چه کاربردی دارد؟

پرایس اکشن چیست؟

هر تریدری با توجه یک سبک و الگو، برای انجام معاملات خود، تصمیم می‌گیرد. انواع و اقسام روش‌ها و الگوها برای ترید کردن وجود دارد. هر کدام نیز دارای مزایا و معایب خود هستند. تریدرها بنا به سلایق و علایق خود، یک سبک را برای تریدکردن برمی‌گزینند و تمام معاملات خود را مبتنی بر آن روش انجام می‌دهند. یکی از روش های محبوب در فارکس و دیگر بازارهای مالی، پرایس اکشن است.

تکنیک‌ معامله‌گری پرایس اکشن

یکی از روش‌ها یا تکنیک‌های معامله‌گری، پرایس اکشن (Price Action) است. پرایس اکشن دقیقا متناسب با معنای تحت‌اللفظی آن، هر تغییر قیمت را مبنایی برای تحلیل وضعیت بازار و به دست آوردن سیگنال‌های ورود و خروج به یک معامله می‌دانند.

هدف اصلی یک تحلیلگر، این است که با استفاده از تحلیل نمودار روند آتی بازار را حدس بزند. ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد. تحلیل تغییرات قیمت می‌تواند دید بهتری به روند بازار به تحلیلگر بدهد. تحلیلگر می‌تواند صرفاً با استفاده از نمودار قیمت یک جفت‌ارز، به روش پرایس اکشن تحلیل کند. به عبارت دیگر نیاز به هیچ ابزار دیگری برای یک تحلیلگر حرفه‌ای نیست. یعنی پرایس اکشن، نیازمند هیچ ابزاری به جز نمودار نیست. یکی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت روش پرایس اکشن، همین موضوع است.

برخی‌ها تصور می‌کنند پرایس اکشن به دلیل استفاده از قیمت‌های آنی و لحظه‌ای، برای معامله‌گری به صوت روزانه مناسب است. اما اصول این روش به‌قدری انعطاف‌پذیر است که می‌توانید برای همه تایم‌فریم‌ها نیز مورد استفاده قرار دهید.

پیشنهادی:   آموزش اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در فارکس (4) - اندیکاتور بولینگر باند

جالب است بدانید که سیستم پرایس اکشن، نه‌تنها برای فارکس، بلکه برای ابزارهای مختلف دیگر (از جمله بازارهای سهام، فیوچرز و ارزهای دیجیتال) نیز بسیار کاربردی است. اساس کار در روش پرایس اکشن پیش‌بینی و تحلیل قیمت در مورد جفت‌ارزها است. خود پرایس اکشن دارای استراتژی‌های زیادی است که تحلیلگرها از آن‌ها استفاده می‌کنند.

پرایس اکشن چیست و چه الگوهایی دارد؟

روش‌های مختلف تحلیل تکنیکال

روش‌های مختلف دیگری نیز برای تحلیل تکنیکال چارت رمزارزها در فارکس وجود دارد. امواج الیوت و روش ایچیموکو نیز جزو روش‌های محبوب دیگری هستند که خیلی از تریدرها از آن استفاده می‌کنند. نکته بسیار مهم آن است که فقط توجه به نمودار جفت‌ارزها کافی نیست. بلکه باید انواع و اقسام شاخص‌های اقتصادی نیز مورد توجه قرار بگیرند. اخبار، جزو مهم‌ترین موضوعاتی است که به تریدر کمک بسیار زیادی می‌کند تا با ادغام تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، بررسی بهتر و پیش‌بینی‌های دقیق‌تری را ایجاد کند.

چه ابزارهایی در تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

خط روند و چارت‌پترن‌ها جزو اصلی‌ترین ابزارهایی هستند که در تحلیل پرایس اکشن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سیستم پرایس اکشن کمتر از اندیکاتورها استفاده می‌شود و تریدرها تحلیل نوسانات ابتدایی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، در روش پرایس اکشن، تریدر بیشتر به تاریخچه قیمتی یک جفت ارز خاص توجه می‌کند.
تمرکز اصلی روش پرایس اکشن این است که حرکت قیمت به چه صورتی است. برای تحلیل به روش پرایس اکشن باید به چند نکته مهم توجه کرد. تریدر باید به خوبی وضعیت کلی بازار را رصد کند. پس از آن تریدر باید فرصت‌های معاملاتی را در شرایط فعلی بازار را بیاید. تمرکز اصلی روش پرایس اکشن این است که حرکت قیمت به چه صورتی است.

پیشنهادی:   نحوه عضویت و واریز و برداشت از صرافی IRPAY

مزایا و معایب پرایس اکشن

اما یکی از سؤالاتی که خیلی از تریدرها می‌پرسند این است که پرایس اکشن چه مزایا و معایبی دارد؟ در پرایس اکشن توجه کمتری به اندیکاتورها می‌شود. چون معمولاً اندیکاتورها با تأخیر قابل‌توجهی عمل می‌کنند. از طرف دیگر این نوع تحلیل نیاز به تمرکز و دانش بسیار بیشتری دارد. یعنی یادگیری آن کمی زمان‌بر است. اگر چه یادگیری آن، نیازمند تمرکز و زمان است، اما به‌محض تسلط نسبی روی مؤلفه‌های مختلف آن،  با سرعت عمل خوبی می‌توانید این نوع سیستم را برای تحلیل چارت، اعمال کنید.

اغلب کسانی که، هم بر اندیکاتورها و هم بر پرایس‌اکشن تسلط دارند، می‌توانند نقاط ورود و خروج مناسب‌تری برای معاملات مختلف خود انتخاب کنند. البته لازم به ذکر است که خیلی از تریدرها، هنوز از اندیکاتورها استفاده می‌کنند و معمولاً اندیکاتورهایی مانند فیبوناچی، RSI و … در این نوع از سیستم تحلیل چارت نیز، پرکاربرد هستند.  همان‌طور که اشاره شد، هدف اصلی پرایس اکشن این است که با توجه به تغییرات و نوسانات، آینده قیمت یک موجودیت را پیش‌بینی کنید.

پرایس اکشن | تحلیل بدون هیچ ابزاری

 اهمیت عرضه و تقاضا در روش پرایس اکشن

پرایس‌اکشن‌کارها، با توجه به عرضه و تقاضا به بررسی قیمت یک موجودیت می‌پردازند. به عبارت دیگر تمام هدف پرایس‌اکشن‌کارها این است که قبل از به تعادل رسیدن قیمت عرضه و تقاضا، از رشد یا افت قیمت، سود کنند. یعنی اگر قیمت یک موجودیت، پیش‌بینی می‌شود که رشد کند، قبل از افزایش قیمت، آن را بخرند و منتظر بالا رفتن آن باشند. پس از بالاترین تا یک نقطه مطلوب، سهام یا جفت‌ارز را می‌فروشند.

به طور کلی خیلی از کارشناسان توصیه می‌کنند سیستم‌های تحلیل چارت باید به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل نباید فقط به یک نوع از روش‌های تحلیل تکنیکال، بسنده کرد. به طور مثال، خیلی از تریدرها، در ابتدا، یک چارت را با استفاده از سیستم ایچیموکو مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهند. پس از این که با توجه به این روش، چارت را مورد تحلیل قرار دادند، از طریق روش پرایس اکشن، آن را دوباره مورد آنالیز و بررسی نهایی قرار می‌دهند. در این صورت تحلیل آن‌ها به‌مراتب بسیار دقیق‌تر است. البته همه این‌ها بستگی به تجربه و مهارت تریدر دارد.

پیشنهادی:   اخبار فارکس 9 فروردین 1402 : چشم فروشندگان طلا به سطح 1930 دلار است!

سیگنال طلا فارکس، راهکاری مناسب برای افرادی که زمان کافی برای یادگیری تحلیل تکنیکال ندارند

اگر زمان کافی برای یادگیری انواع مختلف سیستم‌های تحلیل چارت را دارید، حتماً آن‌ها را برای بالا بردن مهارت‌های تریدکردن و کسب سود از بازار فارکس انجام دهید. پرایس اکشن یکی از پرکاربردترین سیستم‌های تحلیل چارت است که می‌توان در مدت‌زمان مشخص آن را یاد گرفت. از طرف دیگر، اگر به هر دلیل زمان کافی برای یادگیری تحلیل تکنیکال در بازار فارکس را ندارید، یک راهکار دیگر هم وجود دارد.

این راهکار، استفاده از سیگنال‌های یک تریدر باتجربه و ماهر است. یعنی وظیفه تحلیل (تکنیکال و فاندامنتال) بر عهده یک تریدر حرفه‌ای است که با توجه به دانش کافی در زمینه تحلیل پرایس اکشن، پیش‌بینی‌های خود را از قیمت موجودیت‌های مختلف ( مانند سهام، جفت‌ارزها و …) ارائه می‌دهد و افراد تازه‌وارد به فارکس (یا کسانی که میزان آشنایی آن‌ها با فارکس خیلی زیاد نیست) از این سیگنال‌ها استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از سیگنال‌های ارائه‌شده توسط مجموعه مستر اسکلپر، به صورت منطقی و معقول به درآمد دلاری مطمئن و پایدار برسید. اگر نیازمند سیگنال فارکس هستید، کافی است در کانال VIP ما عضو شوید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

  1. جواب پرایس اکشن یعنی چه رو گرفتم. ولی میشه خلاصه بگین پرايس اكشن چيست و پرایس اکشن حرفه ای چیه؟

    1. پرایس اکشن (Price Action) به تحلیل قیمت‌ها در بازار مالی بدون استفاده از ابزارهای تحلیل فنی سنتی مانند اندیکاتورها و الگوهای گرافیکی اشاره دارد. در این روش، تغییرات قیمت و الگوهای نمودار به عنوان نشانگرهای اصلی برای تصمیم‌گیری در معاملات مورد استفاده قرار می‌گیرند و چارت مستر مورد توجه قرار دارد.
      پرایس اکشن حرفه‌ای (Professional Price Action) یا پرایس اکشن پروفشنال به تحلیل قیمت‌ها توسط تریدرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای اشاره دارد. در این روش، تحلیل قیمتی به شیوه‌ای عمیق‌تر و پیچیده‌تر انجام می‌شود و بر اساس تجربه و تخصص تریدر بر می‌گردد. تریدران حرفه‌ای بر اساس تحلیل دقیق قیمت‌ها، نوسانات و الگوهای نموداری، تصمیم‌های معاملاتی را می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *