تفاوت‌های معامله گر خوب با معامله گر بد

تفاوت های معامله گرهای بد با معامله گرهای خوب در فارکس

اگر بخواهیم معامله گران را به دو گروه تقسیم‌بندی کنیم، می‌توان از منظر نوع ترید کردن، آن‌ها را به معامله گر خوب و معامله گر بد، تقسیم‌بندی کرد. البته می‌توان از جنبه‌های مختلف دیگر نیز آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد. در این مقاله قصد داریم به توصیف ویژگی‌های معامله‌گرهای خوب و معامله‌گرهای بد در بازار فارکس بپردازیم. مسلماً آشنایی با ویژگی‌های رفتاری معامله‌گرهای خوب و معامله‌گرهای بد می‌تواند به تریدرهای تازه‌وارد کمک کند.

روانشناسی ترید، عامل تفاوت بین معامله گر خوب و معامله گر بد

 برای درک تفاوت‌های معامله گر خوب با معامله گر بد، مثال معروفی وجود دارد که در همین ابتدای مقاله مطرح می‌کنیم. فرض کنید دو معامله گر (مثلاً دو خواهر یا دو برادر دوقلو! ) با شرایط کاملاً مشابه ( سرمایه ابتدایی یکسان، سیستم معاملاتی مشخص، الگوی مدیریت سرمایه یکسان، استفاده از یک بروکر و حتی منبع واحد برای سیگنال گرفتن) در فارکس فعالیت می‌کنند. طبیعتاً انتظار دارید که میزان سود و ضرر آن‌ها با یکدیگر برابر (یا تقریباً برابر ) باشد. اما معمولاً این‌گونه نیست. یکی دارای سود بسیار بالایی است و دیگری ضرر زیادی کرده. به نظر شما چرا؟
پاسخ این سؤال را باید در مفهومی به نام روانشناسی ترید جستجو کرد. این دو معامله گر، به خاطر داشتن احساسات مختلف در هنگام ترید و یا درک و شناخت متفاوت از بازار، ممکن است نتایج کاملاً متفاوتی داشته باشند.

ویژگی‌های معامله گر خوب و معامله‌گرهای بد

معامله گر خوب و معامله گر بد ( که انسان را به یاد کتاب پدر پولدار، پدر بی‌پول رابرت کیوساکی می‌اندازد!) دو مفهوم مهم در دنیای بازارهای مالی هستند. معامله گر خوب، معامله‌گری است که واقعاً به استراتژی خود پایبند است و در هنگام ترید، اسیر احساسات مخرب نمی‌شود. معامله گر بد دقیقاً نقطه مقابل اوست. به عبارت درست‌تر، احساسِ معامله گر بد است که معامله می‌کند! به همین دلیل معمولاً معامله‌گران بد نمی‌توانند به‌خوبی در این بازار سود کنند. یا اگر هم به‌زحمت، سودی را به دست آورده‌اند با یک ترید بد، همه آنچه به دست آورده بودند را، از دست می‌دهند.

تفاوت معامله گر خوب و بد چیست؟

احساسات تریدرها

احساسات تریدرها معمولاً با توجه به روند بازار، تکرار می‌شود! وقتی روند بازار صعودی است، احساساتی مانند خوش‌بینی، شور، هیجان و رضایتمندی دارند. به‌محض رسیدن به سطح حمایت و ریزش بازار، احساساتی مانند اضطراب، انکار، ناامیدی، وحشت، تسلیم و حتی افسردگی برای آن‌ها به وجود می‌آید. دوباره با رشد قیمت، امید، آسایش و خوش‌بینی ایجاد می‌شود. این چرخه با حرکت سینوسی قیمت‌ها مرتباً تکرار می‌شوند و اجتناب‌ناپذیر هستند.

پیشنهادی:   بهترین استراتژی اسکالپ فارکس

همان‌طور که اشاره شد احساسات برای همه تریدرها اتفاق می‌افتد. اما معامله گر خوب کسی است که بتواند آن‌ها را کنترل کند و روند بازار را با استفاده از داده‌های موجود، به‌صورت منطقی تحلیل کند. پس مهم‌ترین تفاوت معامله گر خوب با معامله گر بد این است که می‌تواند هیجانات و عواطف خود را به‌درستی کنترل و آن‌ها را در جهت سودآور کردن معاملات هدایت کند. جمله معروفی از وارن بافت هست که می‌گوید:


((اگر نتوانید احساسات خود را کنترل کنید، نمی‌توانید سرمایه خود را نیز کنترل کنید))

باید در نظر داشته باشید که معامله کر خوب هم ممکن است ضرر کند. چرا که ضرر کردن جزئی از دنیای معاملات است و نباید به خاطر ضرر در معاملات، به‌کلی از بازار فارکس دلسرد شد. اما نکته مهم‌تر این است که از یک شکست عبرت بگیرد و بتواند در معاملات بعدی نه‌تنها این ضرر را جبران کنند بلکه سودهای بسیار بیشتری از آن را کسب کند.

نگرش معامله گر خوب و معامله گر بد در ترید کردن

معامله گر خوب سعی می‌کند سودهای منطقی به دست بیاورد. اما این سودها مستمر باشند. سپس هدف او حفظ سرمایه است. در واقع حفظ سرمایه برای یک معامله گر خوب، به‌مراتب مهم‌تر از کسب سود است. اما معامله گر بد معمولاً معاملات پرریکسی انجام می‌دهد. هدف او بیشتر کسب سود است تا حفظ سرمایه و چه‌بسا به خاطر همین طمع، سرمایه اولیه خود را نیز از دست می‌دهد.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها و شاخصه‌های یک تریدر خوب، تعیین درست حد ضرر است. تعیین درست حد ضرر سبب حفظ سرمایه می‌شود. از این رو همواره معامله گران خوب، به این پارامتر توجه ویژه‌ای دارند. تفاوت دیگر معامله گر خوب با معامله گر بد، سطح دانش و نحوه آموزش‌دیدن آن‌ها است. حرفه‌ای‌ترین و بزرگ‌ترین معامله‌گرهای جهان ، هر روز به دنبال افزایش دانش خود هستند و سطح علمی خود را هم در حوزه تکنیکال و هم در حوزه فاندامنتال، به‌طور مرتب ارتقا می‌دهند. حال آن‌که یک معامله گر بد، به دانش نسبی خود بسنده می‌کند و معمولاً در مقابل آموزش‌های بیشتر جبهه می‌گیرد.

پیشنهادی:   تحلیل طلا امروز: قیمت طلا به رشد ملایم بالای سطح 1800 دلار ادامه میدهد. چون خریداران برای سال 2023 آماده می‌شوند.

یک معامله گر خوب، دارای استراتژی مشخص و معتبر معاملاتی است. داشتن یک استراتژی مشخص، سبب می‌شود تمرکز تریدر به‌اندازه قابل‌توجهی بالا برود. اما معامله گر بد هر روز از یک سبک معاملاتی استفاده می‌کند و نظم خاصی در معاملات خود او مشاهده نمی‌شود. اگر یک معامله گر، بهترین تحلیل ممکن را هم انجام دهد، اما درنهایت نتواند احساسات خود را کنترل کند، باز هم نمی‌تواند انتظار کسب سود از بازار فارکس داشته باشد. هرگونه رفتار حریص گونه، خودبزرگ‌بینی و غرور، شتاب‌زده، تقلید کورکورانه و … باعث می‌شود تمرکز تریدر از بین برود.

معنی واقعی معامله گر خوب و معامله گر بد

چرا باید حداقل یک ماه در حساب‌های دمو، ترید کرد؟

اگر شما مدت‌زمان مشخصی را در حساب‌های دمو به ترید و معامله بپردازید، آنگاه نکات مختلف را در مورد مهارت تریدکردن یاد خواهید گرفت. به همین دلیل همه کارشناسان توصیه می‌کنند که حتماً مدت‌زمانی را به‌منظور فعالیت در حساب دمو بگذارید. این مدت را می‌توان حداقل یک ماه در نظر گرفت. توصیه می‌کنیم حتماً در حساب دمو، همان میزان سرمایه‌ای را انتخاب کنید که بعد از کسب مهارت در فارکس، می‌‎خواهید آن را در فارکس سرمایه‌گذاری کنید. اگر در حساب دمو، سرمایه ابتدایی را مبلغ بالایی در نظر بگیرید از لحاظ روانشناسی تریدکردن اصلاً مناسب نیست. چرا که ممکن است درگیر هیجانات شوید. اما اگر دقیقاً به همان اندازه‌ای که قصد دارید در فارکس سرمایه‌گذاری کنید در حساب دمو وارد کنید، بهتر و با دقت بیشتری می‌توانید ترید کنید و مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت خواهید کرد.

اهمیت سیگنال گرفتن از تحلیلگرهای ماهر و باتجربه

مسلماً برای این‌که یک معامله گر خوب شوید، باید آموزش‌های مختلف دید و طی یک مدت چندماهه با استفاده از حساب‌های آزمایشی، مهارت و تجربه لازم در مورد تریدکردن را به دست آورد. اما خیلی از افرادی که وارد بازار فارکس می‌شوند دوست دارند در همان ماه‌ها یا روزهای ورود به فارکس کسب درآمد داشته باشند و شاید اصلی‌ترین انگیزه آن‌ها هم همین باشد. از این رو یک راهکار مناسب برای این افراد این است که از سیگنال‌های معتبر استفاده کنند. با استفاده از سیگنال‌های معتبر می‌توان به‌موازات آموزش و کسب مهارت در فارکس با استفاده از حساب دمو، به درآمد پایدار و منطقی رسید. از این رو توصیه می‌کنیم با استفاده از کانال VIP مستر اسکلپر در کنار دوره‌های آموزشی که می‌بینید، به کسب درآمد دلاری نیز بپردازید. چرا که در این کانال، سیگنال‌های لحظه‌ای طلا از تحلیلگر باتجربه گذاشته می‌شود. برآیند این سیگنال‌ها، همواره مثبت بوده و از این رو می‌توانید هم‌زمان با ارتقای مهارت خود در فارکس، آ‌ن‌ها را در معاملات خود اعمال کنید تا با اطمینان خاطر بیشتری در این بازار فعالیت داشته باشید. اگر نیازمند سیگنال فارکس هستید، کافی است در کانال VIP ما عضو شوید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *