آموزش اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در فارکس (4) – اندیکاتور بولینگر باند

اندیکاتور بولینگر باند

یکی دیگر از اندیکاتورهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال، اندیکاتور بولینگر باند است. این شاخص نیز برای تریدرهایی که از اندیکاتورهای مختلف برای تحلیل استفاده می‌کنند، جزو اندیکاتورهای محبوب است و سیگنال‌های خوبی نیز می‌توان از آن گرفت. اندیکاتور بولینگر باند توسط اقتصاددان، بازرگان و نویسنده‌ای به همین نام در دهه 80 میلادی مطرح شد. جان بولینگر اعتقاد دارد که اندیکاتور ارائه‌شده توسط او، می‌تواند تا حدود 90 درصد حرکات قیمتی را پیش بینی کند. در ادامه با ویژگی‌های این اندیکاتور بیشتر آشنا می‌شویم.

ویژگی‌های اندیکاتور بولینگر باند

اندیکاتور بولینگر باند را می‌توان تکامل‌یافته اندیکاتور میانگین متحرک نامید. به عبارت دیگر، سیگنال‌های، آن از اندیکاتور میانگین متحرک دقیق‌تر است. البته تریدرهای حرفه‌ای که به استفاده از اندیکاتور اعتقاد دارند، از هر دو استفاده می‌کنند. هر چند که اندیکاتور بولینگر باند، از میانگین متحرک به صورت پیش‌فرض استفاده می‌کند. یعنی یکی از مؤلفه‌های اندیکاتور بولینگر باند، اندیکاتور میانگین متحرک است!

اندیکاتور بولینگر باند از سه خط مهم تشکیل شده است. خط میانگین متحرک، خط یا باند بالایی و خط یا باند پایینی. خط بالایی، بیشترین انحراف‌ معیار و خط پایینی، کمترین انحراف معیار قیمت را دارد.

اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال

روش سیگنال دهی اندیکاتور بولینگر باند

 در تحلیل اندیکاتور میانگین متحرک اشاره کردیم که هرگاه نمودار قیمت، بتواند خط میانگین متحرک را از سمت پایین قطع کند، سیگنال خرید دریافت شده است. این موضوع در اندیکاتور بولینگر باند نیز برقرار است. هرگاه نمودار قیمت از باند پایین اندیکاتور بولینگر باند، جدا شد و به سمت باند بالاتر رفت، سیگنال خرید است. اگر در ادامه روند صعودی، نمودار قیمت، خط میانگین متحرک را نیز قطع کند، باز هم سیگنال خرید است. دقیقاً برعکس این موضوع ، صادق است یعنی هرگاه نمودار قیمت از باند بالایی جدا شد و به سمت باند پایینی آمد، یعنی سیگنال فروش صادر شده است.

پیشنهادی:   آموزش اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال در فارکس (5) - اندیکاتور استوکاستیک (Stochastic Oscillator)

خیلی از تحلیلگرها اعتقاد دارند که نباید از اندیکاتورها استفاده کرد. چرا که اندیکاتورها روی اطلاعات قدیمی کار می‌کنند و نتایج آن‌ها مبتنی بر داده‌های گذشته است. البته خیلی از تریدرها، از طرفداران پر و پا قرص اندیکاتورها هستند. هر چند که فقط به اندیکاتور بسنده نمی‌کنند. بلکه برای تاییدیه آغاز معامله، از آن استفاده می‌کنند. به همین دلیل بهتر است که همواره از اندیکاتورهای مختلف و تحلیل تجمیعی آن‌ها با روش‌هایی مانند پرایس اکشن استفاده شود.

 

اشباع خرید و اشباع فروش در اندیکاتور بولینگر باند

معمولاً برداشت خیلی از تریدرها این است که نمودار قیمت، همواره قصد دارد در باند بولینگر بماند. پس اگر نمودار قیمت، باند بالایی را قطع کرد، احتمالاً شرایط اشباع خرید اتفاق افتاده و قیمت کاهش می‌یابد. اگر نمودار قیمت از باند پایینی نیز به سمت پایین‌تر برود، به معنای اشباع فروش است و به احتمال زیاد، قیمت به داخل باند برمی‌گردد. البته این موضوعات، سیگنال‌هایی است که این اندیکاتور می‌دهد و نمی‌توان به طور قطع آن‌ها را درست دانست!

 خط بالایی و خط پایینی، از فرمول‌های خاصی به دست می‌آیند که به علت پیچیدگی از آن‌ها می‌گذریم. فقط به عنوان یک نکته کوتاه خاطر نشان می‌کنیم که مهم‌ترین شاخصه در به دست آوردن این خطوط، مفهوم انحراف معیار است. انحراف معیار برای گروهی از اعداد (در اینجا تعدادی از قیمت‌ها) نشان‌دهنده فاصله یا تفاضل کلی داده‌ها از میانگین آن‌ها است. هر چه داده‌ها پراکنده‌تر باشند، انحراف معیار آن‌ها بیشتر است. از این رو وقتی نوسانات شدید قیمتی رخ می‌دهد، فاصله بین خطوط اندیکاتور بولینگر باند، بیشتر است. به عبارت دیگر، می‌توان گفت هرگاه فضای بین دو باند زیاد باشد، به معنای نوسانات شدید قیمت است.

اندیکاتورهای فارکس

تنظیمات اندیکاتور بولینگر باند

 نکته‌ای که وجود دارد این است که اندیکاتور بولینگر باند، به صورت پیش‌فرض، تغییر قیمت‌ها در 20 دوره گذشته را، مورد بررسی قرار می‌دهد. شما می‌توانید در هنگام استفاده از این اندیکاتور، دوره‌های مورد بررسی را تغییر دهید. این موضوع بستگی به استراتژی‌های هر تریدر دارد.

پیشنهادی:   بهترین استراتژی معامله طلا در فارکس

هم‌زمان با استفاده از اندیکاتور بولینگر باند، باز هم نیاز است که مفاهیم مربوط به کندل‌ شناسی را در نظر داشته باشید. مخصوصاً زمانی که نمودار قیمت نزدیک خطوط باند است، باید ببینیم که کندل به چه شکلی است. مثلاً اگر نمودار قیمت، با یک کندل قدرتمند، باند بالایی را قطع کند، حتی احتمال افزایش قیمت وجود دارد و ممکن است به داخل باند برنگردد. به همین دلیل دوباره تأکید می‌کنیم که به هیچ وجه در تحلیل‌های خود، به یک روش و الگو، بسنده نکنید و در حوزه آموزش فارکس دوره های مختلف را مشاهده کنید.

 ما در مجموعه مستر اسکلپر به صورت روزانه سیگنال‌های فارکسی را ارائه می‌دهیم. اگر نیازمند سیگنال فارکس هستید، کافی است در کانال VIP ما عضو شوید. سیگنال‌های کانال تلگرامی مستر اسکلپر با وین‌ریت 90 درصد هستند و برآیند آن‌ها به صورت کلی مثبت است. در ارائه این سیگنال‌ها، اندیکاتورها و الگوهای تحلیل مختلف در نظر گرفته می‌شوند.

 

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *