نوسان گیری چیست و چه تفاوتی با استراتژی اسکلپ دارد؟

نوسان گیری در فارکس

شما چقدر ریسک‌پذیر هستید؟ اگر ریسک‌پذیری شما در حد معمول است و در بازار فارکس نیز تازه‌وارد هستید، یکی از استراتژی‌هایی که می‌توانید از آن استفاده کنید، نوسان‌ گیری استفاده کنید. این استراتژی چه ویژگی‌هایی دارد و آیا تفاوتی با استراتژی اسکلپ دارد یا نه؟ در این مقاله از مستر اسکلپر، قصد داریم مفهوم نوسان گیری را تشریح کنیم.

طریقه نوسان گیری در فارکس

 نوسان گیری در فارکس یعنی چه؟

نوسان، همان تغییرات قیمت سهام در کوتاه‌مدت است. وقتی قیمت یک جفت ارز، تغییر می‌کند، شما می‌توانید نوسانات قیمت را در نمودار مشاهده کنید. به هر تریدری که بخواهد از این نوسانات، سودی معقول  در زمان کوتاه‌مدت داشته باشد ( یا به عبارت بهتر، شکار کند!)، نوسان گیر میگویند.  با این تعبیر، میتوان همه فعالین بازار فارکس را نوسان گیر دانست! نوسان گیرها نیز از روش‌هایی مانند پرایس اکشن و کندل شناسی استفاده می‌کنند. اما کلا نوسان گیرها در دو سبک فعالیت میکنند.

  • اسکلپ (تعداد معامله بالا و کوتاه‌مدت با سود کم)
  • روندی (کسب سود از حرکات بزرگ قیمت )

برای نوسانگیری باید به دو نکته توجه داشته باشید. یکی روش‌های تحلیل تکنیکال و بررسی مداوم روندهای فعلی بازار. از این رو توجه به اخبار و تحلیل فاندامنتال نیز بسیار مهم هستند. نوسان ‌گیرها  هم نگاه کوتاه‌مدت و هم نگاه بلندمدت دارند. یعنی تایم‌فریم‌های آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد.به عنوان مثال نوسان گیری روزانه، یعنی در یک روز، وارد معامله می‌شوید، سود مدنظرمان را کسب می‌کنید و سپس از معامله خارج می‌شوید.

افرادی که در حوزه نوسان گیری فعالیت می‌کنند، زمان کافی برای بررسی بازار را دارند. یعنی تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال را انجام می‌دهند، سپس با توجه به استراتژی‌های مختلف، نقاط ورود و خروج به معاملات را تعیین می‌کنند. از این رو اگر قصد نوسان گیری دارید باید زمان قابل‌توجهی را برای تحلیل و آنالیز روند بازار در نظر بگیرید.  این روش، جذابیت‌های خاص خود و البته هیجان و استرس زیادی دارد. اگر قصد دارید از معاملات کوتاه‌مدت استفاده کنید، بهتر است حتماً از لحاظ روحی و روانی برای این معاملات آماده باشید!

پیشنهادی:   اندیکاتور سیگنال فارکس

کدام اندیکاتور برای نوسانگیری مناسب‌ترند؟

اندیکاتورهای مختلفی برای نوسان گیری وجود دارند. از آن جایی که اندیکاتورها عمدتاً از تغییرات قیمت در تایم‌فریم‌های مختلف تشکیل شده‌اند، برخی از آن‌ها می‌توانند برای نوسان گیرها بسیار مناسب باشند. مووینگ اوریج یا میانگین متحرک، اندیکاتور RSI، باند بولینگر، ابزارهای فیبوناچی و … جزو اندیکاتورهایی هستند که می‌توانند به نوسان گیرها کمک کنند تا روند بازار به‌خوبی متوجه شوند. البته باز هم توصیه می‌کنیم از روش‌هایی مانند پرایس اکشن برای تحلیل تکنیکال استفاده کنید.

آموزش نوسان گیری و بررسی عوامل تاثیرگذار بر آن

 معامله‌گری به روش اسکلپ 

اسکلپ، یک استراتژی است که می توان آن را زیرمجموعه استراتژی نوسان گیری دانست.  یک تریدر در این استراتژی، در طول روز، معاملات زیادی را انجام می‌دهد. این معاملات، مدت‌زمان کمی (معمولا کمتر از 5 دقیقه) دارند.  متعاقبا سود یا ضرر آن‌ها هم، کم است. چرا که به‌سرعت باز و بسته می‌شوند. پس باید معامله‌گرها سرعت عمل زیادی داشته باشند. هدف اسکلپر، کسب سود حتی در یک دقیقه و با یک کندل است. از این رو باید مدام به نمودار و بازار توجه کند. اگر هم از یک تحلیلگر حرفه‌ای سیگنال می‌گیرد، به‌سرعت آن را وارد معاملات کنید. یک تریدر که از استراتژی اسکلپ استفاده می‌کند، در انتهای روز معامله باز ندارد.

اما نوسان گیری تفاوت دارد. نوسان گیرها در ابتدا روند قوی یک جفت‌ارز را تشخیص می‌دهند. سپس تمام تلاششان را می‌کنند تا قبل از تغییر روند، سود خود را کسب کنند. همین خاطر باید در ابتدا به‌اندازه کافی تحلیل‌های خود را انجام دهند تا نقطه مناسب برای ورود یا خروج را انتخاب کنند.

توصیه میکنیم اگر قصد اعمال یک استراتژی مشخص ( برای مثال استراتژی اسکلپ یا استفاده از اندیکاتورها یا دیگر ابزارها) را دارید، حتما آن را به مدت مشخص ( مثلا چند هفته) در حساب دموی متاتریدر امتحان کنید. به هیچ وجه بدون  اطمینان از سودده بودن یک استراتژی، آن را روی حساب ریل و پول واقعی‌تان اعمال نکنید. برای مثال استراتژی مشخصی را حدود 100 بار در حساب دمو   آزمایش کنید. اگر استراتژی شما، در بیش از 70 معامله سودده باشد، می‌تواند به عنوان یک استراتژی قابل قبول در نظر گرفته شود. چرا که 70 درصد امکان موفقیت برای آن استراتژی وجود دارد. در غیر اینصورت یا استراتژی را  به کلی تغییر  دهید یا اشکالات آن را بر طرف کنید. با استفاده از سیگنال‌های طلای کانال مستر اسکلپر می‌توانید از معاملات کوتاه‌مدت، سودهای خوب و معقولی به دست بیاورید. فقط باید طبق سیگنال پیش بروید تا سود شما نیز مطابق با سود تحلیلگر مستر اسکلپر شود. اگر نیازمند سیگنال فارکس هستید، کافی است در کانال VIP ما عضو شوید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *