کارگزاری فارکس

کارگزاری فارکس

کارگزاری فارکس چیست؟ کارگزاری فارکس در انواع مختلفی شامل کارگزاری‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری‌های املاک و مستغلات و همینطور کارگزاری‌های بیمه به معامله‌گران در بازار فارکس، خدمات ارائه می‌دهند. فرقی نمی‌کند کارگزاری فارکس از کدام نوع است، به فرد یا شرکتی که به عنوان یک واسطه میان دو طرف معامله فعال باشد، کارگزاری و یا بروکر گفته می‌شود.

یکی از مشکلاتی که کاربران ایرانی در بازار فارکس با آن مواجه هستند، به خصوص کسانی که به تازگی وارد این بازار مالی شده‌اند، انتخاب یک کارگزاری فارکس معتبر است. در ادامه این مقاله از وبسایت مستر اسکلپر با ما همراه شوید تا ضمن بررسی مفهوم کارگزاری فارکس و معیارهای مهم برای انتخاب بهترین بروکر فارکس، با بهترین بروکرهایی که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند نیز آشنا شویم.

کارگزاری فارکس چیست؟

کارگزاری فارکس و یا بروکر (Broker) یک شخص و یا شرکتی می‌باشد که از سوی مشتریان خود، مجاز به خرید و فروش سهام و یا دیگر سرمایه‌گذاری‌های مالی است. در حقیقت کارگزاری فارکس یک واسط برای انجام معاملات در بازار مالی فارکس میان فروشندگان و خریداران به شمار می‌رود. این بروکرهای بازار فارکس هستند که درست انجام شدن معاملات در این بازار مالی را تضمین می‌کنند و هر اطلاعاتی که نیاز باشد را در اختیار طرفین معامله قرار می‌دهند.

بروکرهای بسیاری در بازار فارکس فعال هستند و از میان آن‌ها نیز تعداد محدودی به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند. معامله‌گران ایرانی باید در انتخاب بهترین بروکر فارکس حساسیت زیادی به خرج بدهند و به سراغ بروکرهای معتبر در این بازار مالی بروند.

کارگزاری فارکس که دارای رگوله معتبری است و دارای مجوزهای لازم برای فعالیت قانونی می‌باشد و به عبارتی زیر نظر نهادهای نظارتی معتبری فعالیت دارد، قابل اعتماد خواهد بود. وقتی یک کارگزاری فارکس دارای رگوله معتبری باشد، یعنی از قوانین و مقررات خاصی پیروی می‌کند و به عبارتی قانون‌مند است. اینگونه کاربران با خیال راحت از حفظ سرمایه خود، می‌توانند معاملات خود را در بازار فارکس انجام دهند.

عملکرد کارگزاری‌ها در بازار فارکس چگونه است؟

کارگزاری‌های بازار فارکس، بستری را برای خرید و فروش انواع ارزها و کالاهای موجود در بازار فارکس فراهم می‌کنند. این کارگزاری‌ها به عنوان یک واسطه میان خریداران و فروشندگان بازار فارکس فعالیت دارند. اینگونه خریداران و فروشندگان ارزها و کالاهای ارائه شده در بازار فارکس، با اهداف انجام معاملات از طریق یک بروکر معتبر، می‌توانند اقدام نمایند.

آیا بدون کارگزاری امکان فعالیت در فارکس وجود دارد؟

بدون دریافت خدمات از کارگزاری‌های بازار فارکس، امکان فعالیت در این بازار مالی وجود ندارد. مشابه با دیگر بازارهای مالی از جمله ارزهای دیجیتال و همینطور بورس اوراق بهادار، ورود و فعالیت در بازار فارکس، به یک بستر سوم نیازمند است. درحقیقت معامله‌گران بازار فارکس، از طریق دریافت خدمات از یک کارگزاری، می‌توانند به قیمت‌ها و سفارشات خرید و فروش دسترسی داشته باشند و هر اطلاعات که برای آغاز معاملات نیاز است را به دست آورند.

معامله‌گران با استفاده از بروکر فارکس، می‌توانند قیمت‌ها را مشاهده کنند. ارزها، کالاها و دیگر دارایی‌های مالی را خرید و فروش نمایند و از ابزارهای معاملاتی برای معاملات خود استفاده کنند. کارگزاری‌های بازار فارکس ضمن اینکه تمامی قیمت‌ها، نوسانات، خبرهای بازار و … را در اختیار تریدرهای بازار فارکس قرار می‌دهند، پلتفرم‌ها و ابزارهای لازم را نیز برای اجرای استراتژی معاملاتی معامله‌گران نیز فراهم می‌کنند.

کارگزاری فارکس در ایران

راهنمای انتخاب کارگزاری فارکس

معامله‌گران بازار فارکس برای ورود به این بازار مالی، نیاز به دریافت خدمات از یک کارگزاری فارکس دارند تا بتوانند به این بازار مالی دسترسی داشته باشند. تمامی بروکرهایی که در بازار فارکس فعالیت دارند، از نظر کیفیت خدماتی که ارائه می‌دهند، یکسان نمی‌باشند. برخی از بروکرها معتبرتر، امن‌تر، ارزان‌تر و کارآمدتر هستند.

پیشنهادی:   بهترین حساب در لایت فارکس

بنابراین بسیار مهم است که افراد برای انتخاب بهترین کارگزاری فارکس، برخی معیارهای مهم را در نظر داشته باشند. در ادامه به مهم‌ترین معیارهایی که باید در انتخاب کارگزاری فارکس مدنظر قرار داده شود، اشاره کرده‌ایم.

امنیت کارگزاری فارکس

زمانی می‌توان گفت یک کارگزاری فارکس معتبر است و امنیت خوبی دارد که دارای مجوز و رگولاتوری معتبری باشد. در حقیقت زمانی می‌توان به یک کارگزاری اعتماد کرد که رگوله معتبری داشته باشد. در غیراینصورت ممکن است فریب شرکت‌های کلاهبردار در این زمینه را بخورید.

بنابراین حتما سابقه و شهرت کارگزاری انتخابی خود را مورد بررسی قرار دهید. بروکرهایی که سابقه طولانی در بازار فارکس دارند و اثراتی از کلاهبرداری در آن‌ها نیست، قابل اعتماد هستند.

هزینه‌ها و کارمزدها

از دیگر معیارهای مهم برای انتخاب بهترین بروکر فارکس، هزینه‌ها و کارمزدهایی است که یک بروکر از معامله‌گران دریافت می‌کند. این هزینه‌ها دارای تاثیر قابل توجهی در سود و زیان معامله‌گران خواهند داشت. بنابراین توصیه می‌کنیم برای اینکه بتوانید بهترین کارگزاری فارکس را از نظر هزینه‌ها و کارمزدها شناسایی نمایید، حتما با این هزینه‌ها آشنایی داشته باشید.

  • اسپرد : به فاصله میان قیمت خرید و فروش یک جفت ارز، اسپرد گفته می‌شود که سود یک کارگزاری در هر معامله می‌باشد.
  • کمیسیون : کمیسیون به درصدی از حجم معاملات معامله‌گر که یک بروکر به عنوان خدمات خود دریافت می‌کند، گفته می‌شود.
  • سوآپ : سوآپ یا بهره شبانه، مبلغی است که یک بروکر برای نگه داشتن موقعیت معاملاتی معامله‌گر در بازار، برای یک شبانه روز دریافت می‌کند.
  • دیگر هزینه‌های جانبی : از دیگر هزینه‌هایی که یک معامله‌گر به بروکر فارکس پرداخت می‌کند، می‎‌توان به هزینه‌های واریز و برداشت، هزینه‌های نگهداری حساب، هزینه‌های دسترسی به ابزارهای تحلیلی و … اشاره نمود.

هر یک از معامله‌گران در بازار فارکس، یک استراتژی معاملاتی برای انجام معاملات در نظر دارند. بسیار مهم است که یک معامله‌گر مطابق با استراتژی خود در بازار فارکس، به سراغ هزینه‌های مناسب برود. هرچه هزینه‌هایی که یک کارگزاری فارکس دریافت می‌کند، کمتر باشد، سود معامله‌گر بالاتر می‌رود.

پلتفرم و ابزارهای معاملاتی

کارگزاری‌های مختلف در بازار فارکس، هر یک پلتفرم و ابزارهای معاملاتی متعددی را ارائه می‌دهند. این پلتفرم‌ها در حقیقت نرم‌افزارهای کامپیوتری می‌باشند و با استفاده از آن‌ها می‌توان به بازار فارکس دسترسی داشت و با استفاده از آن‌ها معامله نمود.

به منظور بررسی کارایی و همینطور قابل اعتماد بودن یک پلتفرم معاملاتی، بسیار مهم است که به ویژگی‌های آن شامل سرعت پاسخگویی، رابط کاربری مناسب، ابزارهای تحلیل بازار، گزینه‌های مختلف سفارش‌دهی، برخورداری و یا عدم برخورداری از قابلیت استفاده از روش‌های خودکار و هوشمند معامله و … توجه شود. بسیار مهم است که کاربران متناسب با سطح دانش، تجربه و همینطور نیازهای خود، سعی کنند به سراغ پلتفرم‌ معاملاتی بروند که نیازهای آن‌ها را برآورده سازد.

تنوع و عمق بازار

یک کارگزاری معتبر در بازار فارکس، باید از این ویژگی برخوردار باشد که معامله‌گران با استفاده از آن، به تنوع و عمق بازار دسترسی داشته باشند. تنوع بازار نشان دهنده تعداد و نوع ارزها و دیگر دارایی‌های مالی می‌باشد که معامله‌گر قصد معامله‌ آن‌ها را دارد.

عمق بازار به معنی نشان‌ دهنده حجم و فعالیت بازار می‌باشد که یک معامله‌گر قصد دارد در آن قیمت مناسب را پیدا کند. یک بروکر و یا کارگزاری معتبر در بازار فارکس، باید این امکان را به معامله‌گران بدهد تا بتوانند به انواع دارایی‌ها دسترسی داشته باشند و بتوانند انواع ارزها، جفت‌ارزهای اصلی، فرعی و نادر و همینطور ارزهای دیجیتال، کالاها، سهام، شاخص‌ها و … را معامله کنند.

خدمات پشتیبانی و آموزش

از جمله عواملی که در انتخاب یک کارگزاری فارکس تاثیر می‌گذارد، کیفیت خدمات پشتیبانی و آموزش می‌باشد. در حقیقت یک بروکر باید خدماتی را به کاربران خود ارائه دهد که به واسطه آن بتوانند بازار فارکس را بهتر بشناسند و با استفاده از خدمات آن، مشکلات خود را رفع نمایید و همینطور مهارت‌های معاملاتی خود را افزایش دهند.

برخی از بروکرهای بازار فارکس خدمات آموزش از جمله آموزش مبانی و پیشرفته بازار فارکس، آموزش استراتژی‌ها و روش‌های معاملاتی، آموزش نحوه استفاده از انواع پلتفرم‌ها و ابزارهای معاملاتی و … را به معامله‌گران خود ارائه می‌دهند.

پیشنهادی:   طریقه افتتاح حساب در بروکر لایت فارکس 

منظور از خدمات پشتیبانی، پاسخگویی به سوالات معامله‌گران، برطرف کردن مشکلات، رفع خطاها، اختلالات و … می‌باشد. بهترین کارگزاری بازار فارکس برای ایرانیان، بروکری است که خدمات پشتیبانی خود را در 7 روز از هفته و به صورت 24 ساعته به معامله‌گران ارائه ‌می‌دهد. بروکرهای معتبر در بازار فارکس، دارای تیم پشتیبانی باکیفیت و با سرعت بالایی هستند و برای رفع مشکل کاربران ایرانی، روش‌های مختلفی شامل چت آنلاین، ایمیل، تماس تلفنی و … را در نظر گرفته‌اند.

قوانین و مقررات

در انتخاب بهترین کارگزاری فارکس، بسیار مهم است که معامله‌گران به چندین عامل توجه داشته باشند. از جمله مهم‌ترین این عوامل در این زمینه، قوانین و مقرراتی است که یک بروکر را محدود می‌کند.

بهترین و معتبرترین بروکر بازار فارکس، از مجوز معتبری برخوردار است. مجوزی که از سوی یک واحد نظارتی معتبر صادر شده است و تضمین کننده حقوق معامله‌گر به عنوان یک مشتری می‌باشد. به طوری که هر گونه تخلف و یا تقلب از سوی بروکر، توسط این واحد نظارتی پیگیری می‌شود. کارگزاری‌های فارکس که بدون هیچگونه قانون و قاعده‌ای عمل می‌کنند، قطعا برای دریافت خدمات مناسب نیستند، چرا که در صورت داشتن تخلف نمی‌توان آن‌ها را پیگیری کرد.

واریز و برداشت آسان وجه

از دیگر عواملی که در انتخاب بروکر فارکس تاثیرگذار است، نحوه واریز و یا برداشت می‌باشد. بسیار مهم است به سراغ کارگزاری بروید که روش‌های مالی را پشتیبانی کند که با قوانین کشور ایران هماهنگ باشد.

سرعت انجام معاملات فارکس

یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه انتخاب کارگزاری فارکس، توجه به سرعت انجام معاملات فارکس می‌باشد. در حقیقت شما باید توجه داشته باشید که بروکری را برای انجام معاملات خود انتخاب نمایید که سرورهای قدرتمندی را برای انجام معاملات آنی استفاده نماید. در حقیقت پایین بودن سرعت انجام معاملات فارکس، منجر به از دست رفتن فرصت‌های خوب معاملاتی می‌گردد.

بهترین بروکر فارکس در دنیا

معرفی بهترین کارگزاری فارکس

همانطور که اشاره کوتاهی کردیم، امروزه بروکرهای بسیاری در بازار فارکس فعال هستند و خدمات خود را به کاربران در سراسر جهان ارائه می‌دهند. از این میان برخی بروکرها به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند و بسیار مهم است که معامله‌گران به سراغ کارگزاری‌هایی بروند که در زمینه ارائه خدمات به ایرانیان، عملکرد خوبی را داشته‌اند.

کارگزاری آلپاری

کارگزاری آلپاری (Alpari) از بهترین بروکرها برای ایرانیان در داخل کشور می‌باشد. از ویژگی‌های مثبت این بروکر، می‌توان به برخورداری از رگولاتوری مناسب، پشتیبانی از انواع پلتفرم‌های معاملاتی، تنوع در ارائه انواع حساب‌ها و ابزارهای مالی و … اشاره نمود.

کارگزاری ویندزور

کارگزاری ویندزور (Windsor) از دیگر کارگزاری‌های خوب در بازار فارکس است که جزو بروکرهای باسابقه می‌باشد و بهترین انتخاب برای مبتدیان در بازار فارکس به شمار می‌رود. از مزیت‌های کارگزاری ویندزور می‌توان به ارائه آموزش‌های رایگان، برخورداری از حساب دمو، دارای پشتیبانی به زبان فارسی در هفت روز هفته و به صورت 24 ساعته و همینطور امکان افتتاح حساب با حداقل سپرده اشاره نمود.

کارگزاری آمارکتس

بروکر آمارکتس یکی از بهترین بروکرهای بازار فارکس برای ایرانیان است و قوی‌ترین تیم پشتیبانی فارسی را در میان تمامی بروکرهایی که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهد، داراست. از مزیت‌های آمارکتس می‌توان به ارائه طیف وسیعی از نمادهای معاملاتی، دارای سابقه طولانی، ارائه اهرم معاملاتی، بیمه حساب کاربران، امکان شارژ و برداشت ریالی و … اشاره نمود.

کارگزاری لایت فارکس

بروکر لایت فارکس از سال 2005 میلادی فعال می‌باشد و جزو بروکرهای باسابقه است. امکان افتتاح حساب و آغاز معامله در این بروکر با حداقل واریزی امکان‌پذیر است. از مزیت‌های این بروکر، ارائه بیش از 150 نماد معاملاتی، ارائه پلتفرم معاملاتی متاتریدر، دارای قابلیت استفاده از اهرم یا لوریج، دارای رگوله معتبر، برخورداری از پشتیبانی فارسی و … می‌باشند.

کارگزاری IC market

از دیگر کارگزاری‌های معتبر بازار فارکس، کارگزاری IC market است که به عنوان یکی از بروکرها با کمترین هزینه‌ها شناخته می‌شود. امکان افتتاح حساب با حداقل سپرده در بروکر IC market وجود دارد و معامله‌گران با افتتاح حساب در این کارگزاری می‌توانند به بازارهای جانبی نیز دسترسی داشته باشند.

با توجه به اینکه تعداد بروکرهای فعال در بازار فارکس بسیار زیاد است و انتخاب از میان آن‌ها سخت و چالش برانگیز به نظر می‌رسد، سعی کنید در انتخاب بهترین کارگزاری فارکس به ویژگی‌هایی شامل شهرت بروکر، سوابق بروکر، امکان واریز و برداشت، پلتفرم‌های معاملاتی ارائه شده، کیفیت پشتیبانی، سرعت انجام معاملات، انواع دارایی‌های قابل معامله و … توجه داشته باشید.

پیشنهادی:   راهنمای جامع بروکر آمارکتس (AMarkets)

کارگزاری‌های فارکس چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

در بازار فارکس، کارگزاری‌های متعددی فعالیت دارند و به کاربران ایرانی خدمات ارائه می‌دهند. اما کارگزاری‌های بازار فارکس در موارد متعددی دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند که در ادامه قصد داریم به این تفاوت‌ها بپردازیم.

نمادهای معاملاتی ارائه شده

در هر یک از بروکرها، نمادهای معاملاتی مختلفی ارائه می‌شوند و هر یک از کارگزاری‌های بازار فارکس، اقلام مشخصی را برای معامله در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند. اگر نماد معاملاتی خاصی را مدنظر دارید، ابتدا تحقیق کنید که بروکر انتخابی کدام نمادها را ارائه می‌دهد و در صورتی که از نماد معاملاتی مورد نظر شما پشتیبانی می‌کرد، اقدام به افتتاح حساب نمایید.

مقررات مالی و ساز و کارهای معاملاتی

کارگزاری‌های بازار فارکس، دارای قوانین مشخص و معینی برای معاملات می‌باشند. این قوانین میان تمامی کارگزاری‌ها مشابه با یکدیگر هستند اما گاهی دارای تفاوت‌های جزئی با یکدیگر خواهند بود. برای مثال تعهدات بروکرهای مختلف در زمان اعلام اخبار مهم اقتصاد جهانی، ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. معمولا قوانین و مقررات معاملاتی کارگزاری‌ها در وبسایت‌ها آن‌ها به صورت کاملا شفاف شرح داده می‌شود.

رگولاتوری و واحد نظارتی

اغلب بروکرهای بازار فارکس، تحت نظارت نهادهای قانونی می‌باشند که فعالیت‌های یک بروکر را زیر نظر می‌گیرند. در حقیقت این رگولاتورها و قوانین تعیین شده از سوی آن‌ها است که سلامت روال‌های معاملاتی و مالی کارگزاری را تضمین می‌کند. کارگزاری‌های بازار فارکس هر یک رگوله یک واحد نظارتی جداگانه‌ای را دارند. بی‌شک کارگزاری‌هایی که رگوله معتبری دارند، قابل اعتمادتر خواهند بود.

کیفیت خدمات معاملاتی کارگزاری فارکس

در تمامی کارگزاری‌های بازار فارکس، معامله‌گر یک دستور معاملاتی را ارسال می‌کند و این کارگزاری‌ است که آن را دریافت کرده و سپس اجرا می‌کند. اما کارگزاری‌های فارکس در مواردی شامل سرعت اجرای معاملات، عدم لغزش نرخ، ارائه بیشترین نرخ ممکن و … دارای تفاوت‌هایی با یکدیگر هستند.

کیفیت خدمات پشتیبانی کارگزاری فارکس

اغلب بروکرهایی که به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهند، دارای پشتیبانی به زبان فارسی هستند اما از نظر کیفیت پشتیبانی با یکدیگر متفاوت می‌باشند. بسیار مهم است که کارگزاری انتخابی دارای پشتیبانی بسیار قوی به زبان فارسی باشد تا اگر معامله‌گر سوالی داشت، بتواند سریعا به پاسخ آن برسد. بهترین بروکرهای بازار فارکس، دارای پشتیبانی در 7 روز از هفته و به صورت 24 ساعته هستند.

بهترین بروکر فارکس برای ایرانیان

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کارگزاری فارکس

معامله‌گران پس از انتخاب یک کارگزاری فارکس، برای استفاده از خدمات آن باید اقدام به تکمیل فرآیند ثبت نام، احراز هویت و سپس افتتاح حساب نمایند. البته فعالیت کردن در برخی از بروکرها نیاز به احراز هویت ندارد. کاربران می‌توانند در هنگام ثبت نام، مدارک خود را از طریق یکی از روش‌های ایمیل و یا از طریق بارگذاری در خود سایت برای بروکر مورد نظر ارسال نماید.

  • اطلاعات شخصی و مدارک لازم برای احراز هویت : برای ثبت نام در یک کارگزاری فارکس، به اسکن شناسنامه، کارت ملی و یا گذرنامه نیاز است. اغلب بروکرها این مدارک را به زبان فارسی قبول می‌کنند و نیازی به ترجمه آن‌ها نیست.
  • اطلاعات و مدارک لازم برای تایید آدرس محل سکونت : برای تائید آدرس محل سکونت، به اطلاعات و مدارکی شامل قبض آب، برق، گاز و یا تلفن نیاز است. برخی از بروکرها اسکن سند ملک شخصی را نیز قبول می‌کنند.

سخن آخر

در این مقاله از سایت مستر اسکلپر به بررسی جزئیات و مفهوم کارگزاری فارکس پرداختیم. کارگزاری و یا بروکر فارکس، در حقیقت یک واسطه برای انجام معاملات می‌باشد. به طوری که ابتدا نرخ‌ بازارهای مختلف را به معامله‌گران و سرمایه‎‌گذاران بازار فارکس نشان می‌دهد و سپس سفارش‌های آن‌ها شامل خرید و یا فروش را انجام می‌دهد.

بروکرها دارای نقش مهمی در انجام معاملات در بازار فارکس هستند. برای انجام معامله در بازار فارکس، صرفا کافی است که معامله‌گران به یک بروکر معتبر متصل گردند و از طریق آن، معامله کنند و درآمد دلاری به دست آورند.

اگر در زمینه انتخاب بهترین کارگزاری فارکس، ابهاماتی برایتان وجود دارد، حتما سوالات خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید. نظر شما در مورد بهترین کارگزاری فارکس چیست؟ کدام بروکر در ارائه خدمات به معامله‌گران ایرانی بهترین عملکرد را داشته است؟ منتظر نظرات شما هستیم.

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *