آموزش تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزار ایچیموکو

ابزار ایچیموکو

در این‌که روش ایچیموکو را می‌توان اندیکاتور نامید یا نه، اختلاف‌نظر زیاد است. خیلی هم مهم نیست! مهم این است که ما بتوانیم از ایچیموکو سیگنال بگیریم. از آنجایی که در اغلب پلتفرم‌های معاملاتی (مثل متاتریدر، تریدینگ ویو و …)، ایچیموکو در قسمت اندیکاتورها است، پس آن را اندیکاتور در نظر می‌گیریم. در این مقاله قصد داریم در مورد تحلیل تکنیکال با استفاده از ایچیموکو نکاتی را مطرح کنیم. از آن جا که ایچیموکو تنها ابزاری است که به‌خوبی کندل‌های آینده را پیش‌بینی می‌کند، توصیه می‌کنیم با دقت، مطالب این مقاله را مطالعه کنید.

خیلی از تریدرها فقط از ایچیموکو سیگنال می‌گیرند. چون جزو کامل‌ترین ابزارهای پیش‌بینی قیمت است. می‌توان گفت این استراتژی، خیلی هم اشتباه نیست. ایچیموکو ابزار شناسایی روند و سلامت آن قلمداد میشود. توصیه می‌کنیم اول با ایچیموکو به یک تحلیل درست برسید و سپس با پرایش‌اکشن و کندل‌شاسی تأییدیه آن را بگیرید.

 کاربرد ابزار ایچیموکو در فارکس

اجزای ابزار ایچیموکو

پس از اعمال ایچیموکو روی نمودار، 5 خط و تعدادی ابر نمایان می‌شود. این خطوط عبارت‌اند از:

  • خط تکن‌سن یا کانورشین لاین، که قیمت 9 دوره گذشته را بررسی می‌کند (فرمول ایجاد نقاط خطوط ایچیموکو موضوع این مقاله نیست). توصیه می‌کنیم در تنظیمات اندیکاتور، آن را سبز ضخیم کنید.
  • خط کیجن سن یا بیس‌لاین، که قیمت 26 دوره گذشته بوده و بهتر است آن را در تنظیمات اندیکاتور، قرمز ضخیم کنید.

فرض کنیم که تنظیمات پیشنهادی را اعمال کردید. اگر خط سبز بالای قرمز باشد، روند قیمت صعودی و اگر خط قرمز، بالای خط سبز باشد، قیمت نزولی است. پس روند را با همین دو خط می‌توانید متوجه شوید. تقاطع آنها الزاما به معنای تغییر روند نیست، بلکه هشداری مبنی بر تغییر جهت است.

  • یک خط که لگینگ اسپن نام دارد که مختار هستید آن را از نمودار حذف کنید یا نکنید!
  • خطوط لیدینگ A و لیدینگ B (لیدینگ A یا اسپن A میانگین تنکن سن و کیجن سن است که 26 دوره به جلو منتقل شده و اسپن B یا لیدینگ B هم میانگین 52 دوره هست که 26 دوره به جلو منتقل شده) نیز دیگر جزء این ابزار اندیکاتور هستند. ناحیه بین آن‌ها را ابر کومو می‌گوییم. بهتر است در تنظیمات، ناحیه بین آن‌ها (یعنی ابر کومو) را پررنگ‌تر کنید. اگر لیدینگ A بالاتر از لیدینگ B باشد ابر کومو، سبز رنگ و اگر لیدینگ B بالاتر از لیدینگ A باشد، ابر کومو، قرمز رنگ است. ابر کوموی سبز، یعنی روند قیمت، صعودی و ابر کوموی قرمز، یعنی روند قیمت، نزولی است. اگر ناحیه ابرها کوچک باشد، یعنی تغییر روند در حال شکل‌رفتن است.
پیشنهادی:   نوسان گیری چیست و چه تفاوتی با استراتژی اسکلپ دارد؟

این‌که روی چه تایم‌فریمی کار می‌کنید بستگی به استراتژی خودتان دارد. بعد از اعمال ایچیموکو، نمودار شلوغ می‌شود. پس از آن می‌توانید بنا بر استراتژی خود، از سیگنال‌های ایچیموکو استفاده کنید که در ادامه توضیح می‌دهیم.

 استراتژی استفاده از ابزار ایچیموکو

این استراتژی صرفا یک پیشنهاد است و بخشی از مباحث آموزش فارکس محسوب میشود. حتما آن را در حساب دمو، تست کنید.

  • در روند صعودی، می‌توانید بخرید. به جز وقتی که تغییر روند مشاهده می‌کنید. به همین سادگی! یعنی اگر خط سبز ضخیم (کانوریشن لاین)، بالای خط قرمز ضخیم (بیس لاین) بود، سیگنال خرید دریافت شده است. به عبارت دیگر، هر وقت نمودار بالای ابرکومو بود، میتوانید در صورت تمایل خرید کنید. رنگ ابر مهم نیست. مگر آنکه تغییر روند (برخورد خطوط سبز و قرمز پررنگ) اتفاق بیفتد.
  •  هر وقت نمودار پایین ابرکومو (رنگ ابر مهم نیست) بود، میتوانید پوزیشن سل بگیرید. مگر آنکه تغییر روند (برخورد خطوط سبز و قرمز پررنگ) اتفاق بیفتد.
  •  به محض آنکه تشخیص دادید به تغییر روند نزدیک می‌شوید یا تغییر روند را مشاهده کردید، میتوانید معامله را ببندید.
  • اگر نمودار قیمت درون ابرها بود، به هیچ وجه ترید نکنید.استراتژی معاملاتی با استفاده از ایچیموکو

تعیین حد سود و حد ضرر در استراتژی Ichimoku

تا اینجا توانستیم نحوه تحلیل با این ابزار را بررسی کنیم. حال چگونه نقاط حمایت یا مقاومت را تشخیص دهیم تا در معاملات، حد ضرر یا حد سود را تعیین کنیم؟ یک روش این است که با ادغام مفاهیم پرایس‌اکشن و کندل‌شناسی این کار را انجام دهید.

اما با استفاده از دو خط کانورسیشن لاین و بیس لاین نیز می‌توان خطوط مقاومت و حمایت را به‌صورت تقریبی تعیین کرد. در نمودار، کمی به دوره‌های قبل‌تر بروید. به این صورت که هر کجا خط کانورسیشن لاین، به‌صورت افقی (یا تقریباً افقی) باشد را می‌توان خط حمایت در نظر گفت. می‌توانید یک خط سبز افقی به نمودار در این قسمت‌ها اضافه کنید. هر چه بازه افقی بودن آن، بیشتر باشد، سطح حمایت قوی‌تر است.

پیشنهادی:   آشنایی با نحوه دانلود و استفاده از متاتریدر در گوشی‌های تلفن همراه

در مقابل، هر کجا خط بیس لاین، به‌صورت افقی (یا تقریباً افقی) باشد را می‌توان خط مقاومت در نظر گرفت. می‌توانید یک خط قرمز به نمودار، در این قسمت‌ها اضافه کنید. هر چه بازه افقی بودن آن بیشتر باشد، سطح مقاومت قوی‌تر است.

به طور کلی خطوط تنکن سن و کیجن سن، هر دو در صورت فلت شدن میتوانند نقش حمایتی و مقاومتی داشته باشند. بسته به اینکه موقعیت قیمت نسبت به آنها چگونه است و در این خصوص اگر کیجن سن با اسپن بی همراستا و فلت باشند، حمایت و مقاومت خیلی قوی تشکیل میشود.

همچنین می‌توانید ایچیموکو را با اندیکاتورهای دیگر هم تلفیق کنید تا نقاط ورود دقیق‌تری را ارائه بدهد. از این رو توصیه می‌کنیم در هنگام معامله در حساب دمو، حتماً از این ابزار کاربردی به همراه دیگر اندیکاتورها استفاده کنید.

مجموعه مستراسکلپر هر روز سیگنال‌های طلا را ارائه می‌دهد. از این رو شما می‌توانید از سیگنال‌ها بهره‌مند شوید. کافی است در همین سایت، عضو شوید تا تیم پشتیبانی مستر اسکلپر شما را راهنمایی کند. اگر نیازمند سیگنال فارکس هستید، کافی است در کانال VIP ما عضو شوید.

مقالات پیشنهادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *